W dniach 7-8 czerwca 2016 w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja organizowana wspólnie przez Instytut Filozofii UW oraz Redakcję „Przeglądu Filozoficznego”. W tym roku konferencja poświęcona będzie filozofii G.W. Leibniza. W ciągu dwóch dni referenci reprezentujący 15 uczelni wygłoszą 35 referatów. Program konferencji dostępny jest na jej stronie.
Miesiąc: maj 2016
Przewodnik po filozofii religii – nurt analityczny
Wydawnictwo W.A.M. opublikowało Przewodnik po filozofii religii – nurt analityczny pod red. Janusza Salamona (Kraków 2016).
Human and Civil Rights in a Globalized World
Nakładem Ośrodka Badań Filozoficznych ukazała się książka Magdaleny Gawin, Barbary Markiewicz, Agnieszki Nogal i Rafała Wonickiego Human and Civil Rights in a Globalized World. Książka dostępna jest nieodpłatnie w formacie PDF na licencji CC BY-NC 4.0.
II Konferencja Filozoficzna „Od mniemań do wiedzy (?)”
Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Filozoficzne Koło Naukowe „Arche” organizują w dniach 18-19 czerwca w Krakowie konferencję „Od mniemań do wiedzy(?)”. Termin przesyłania abstraktów (przedłużony) to 31 maja.
LXII Konferencja Historii Logiki i Konferencja Filozofii Nauki i Metod Formalnych w Filozofii
Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje Konferencję Historii Logiki (KHL) w dniach 25-26 października 2016 roku oraz Konferencję na temat Filozofii Nauki i Metod Formalnych Filozofii (KFNMFF) w dniach 27-28 października 2016 roku. Obydwie konferencje odbędą się w Krakowie pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki, a ich dodatkowym celem (obok naukowego) jest integracja polskiego środowiska logików i filozofów nauki. Abstrakty należy przesyłać do 1 września 2016 (dalsze informacje na stronie konferencji).
Gilles Deleuze – Krytyka i klinika
Wydawnictwo Officyna opublikowało polski przekład książki Gillesa Deleuze’a Krytyka i klinika (przeł. B. Banasiak i P. Pieniążek, Łódź 2016).
W kręgu twórczości Marii Ossowskiej: analiza – inspiracje – alternatywy
Zakład Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje w dniach 8-9 września konferencję W kręgu twórczości Marii Ossowskiej: analiza – inspiracje – alternatywy. W konferencji zapowiedzieli swój udział m.in.: Prof. Jacek Kurczewski, Prof. UW dr hab. Joanna Górnicka-Kalinowska, Prof. UŁ dr hab. Andrzej Kaniowski, Prof. Włodzimierz Tyburski, Prof. WSABB dr hab. Ryszard Wiśniewski, Prof. UŚ dr hab. Danuta Ślęczek-Czakon. Konferencja odbywa się w trakcie Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2016, stąd w programie konferencji przewiduje się wycieczkę na jedną z lubuskich winnic połączoną z degustacją lokalnego wina. Termin zgłaszania abstraktów: 31 maja 2016.
Konkurs NCBiR „Edukacja filozoficzna”
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs dla szkół wyższych „Edukacja filozoficzna”. Wyłonione w nim projekty zaangażują kadrę dydaktyczną uczelni wyższych do współpracy z gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi. Na dofinansowanie filozoficznych zajęć fakultatywnych NCBR przeznaczy łącznie 5 mln zł, a wartość jednego projektu będzie mogła wynieść maksymalnie 100 tys. zł.
Interdyscyplinarne znaczenie neuronauk
Nakładem Wydawnictwa WAM i Akademii Ignatianum w Krakowie ukazała się w książka Józefa Bremera Interdyscyplinarne znaczenie neuronauk (Kraków 2016).
I edycja konkursu o Nagrodę Naukową im. Jana Łukasiewicza
Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki ogłasza I edycję konkursu o Nagrodę Naukową im. Jana Łukasiewicza za wybitną monografię naukową z zakresu logiki, filozofii nauki, zastosowań logiki w podstawach matematyki, informatyce i lingwistyce. Patronem Nagrody jest wybitny polski logik i filozof Jan Łukasiewicz, jeden z twórców Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, autor logiki trójwartościowej i notacji polskiej. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca 2016.
Polish Philosophy of the 19th and 20th Centuries
Nakładem wydawnictwa Semper ukazała się książka Jacka Juliusza Jadackiego Polish Philosophy of the 19th and 20th Centuries (Warszawa 2016).
Przewodnik po filozofii języka
Nakładem wydawnictwa WAM ukazał się Przewodnik po filozofii języka (Kraków 2016) pod redakcją Joanny Odrowąż-Sypniewskiej.
Konferencja – Polska ontologia współcześnie
W dniach 9-11 maja 2016 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędą się warsztaty ontologiczne „Polska ontologia współcześnie”. Organizatorem jest Międzynarodowe Centrum Ontologii Formalnej.