Gottfried Wilhelm Leibniz: Poza czasem i przestrzenią

W konferencja Leibniz dniach 7-8 czerwca 2016 w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja organizowana wspólnie przez Instytut Filozofii UW oraz Redakcję „Przeglądu Filozoficznego”. W tym roku konferencja poświęcona będzie filozofii G.W. Leibniza. W ciągu dwóch dni referenci reprezentujący 15 uczelni wygłoszą 35 referatów. Program konferencji dostępny jest na jej stronie.

Human and Civil Rights in a Globalized World

przódNakładem Ośrodka Badań Filozoficznych ukazała się książka Magdaleny Gawin, Barbary Markiewicz, Agnieszki Nogal i Rafała Wonickiego Human and Civil Rights in a Globalized World. Książka dostępna jest nieodpłatnie w formacie PDF na licencji CC BY-NC 4.0.

II Konferencja Filozoficzna „Od mniemań do wiedzy (?)”

archeInstytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Filozoficzne Koło Naukowe „Arche” organizują w dniach 18-19 czerwca w Krakowie konferencję „Od mniemań do wiedzy(?)”. Termin przesyłania abstraktów (przedłużony) to 31 maja.

LXII Konferencja Historii Logiki i Konferencja Filozofii Nauki i Metod Formalnych w Filozofii

Instytut Filozofii 01.-logoUniwersytetu Jagiellońskiego organizuje Konferencję Historii Logiki (KHL) w dniach 25-26 października 2016 roku oraz Konferencję na temat Filozofii Nauki i Metod Formalnych Filozofii (KFNMFF) w dniach 27-28 października 2016 roku. Obydwie konferencje odbędą się w Krakowie pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki, a ich dodatkowym celem (obok naukowego) jest integracja polskiego środowiska logików i filozofów nauki. Abstrakty należy przesyłać do 1 września 2016 (dalsze informacje na stronie konferencji).

W kręgu twórczości Marii Ossowskiej: analiza – inspiracje – alternatywy

Zakład Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje w dniach 8-9 wrzeKonferencja.logo.poziomeśnia konferencję W kręgu twórczości Marii Ossowskiej: analiza – inspiracje – alternatywyW konferencji zapowiedzieli swój udział m.in.: Prof. Jacek Kurczewski, Prof. UW dr hab. Joanna Górnicka-Kalinowska, Prof. UŁ dr hab. Andrzej Kaniowski, Prof. Włodzimierz Tyburski, Prof. WSABB dr hab. Ryszard Wiśniewski, Prof. UŚ dr hab. Danuta Ślęczek-Czakon. Konferencja odbywa się w trakcie Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2016, stąd w programie konferencji przewiduje się wycieczkę na jedną z lubuskich winnic połączoną z degustacją lokalnego wina. Termin zgłaszania abstraktów: 31 maja 2016.

Konkurs NCBiR „Edukacja filozoficzna”

NCBIR logo z czerwonym napisemNarodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs dla szkół wyższych „Edukacja filozoficzna”. Wyłonione w nim projekty zaangażują kadrę dydaktyczną uczelni wyższych do współpracy z gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi. Na dofinansowanie filozoficznych zajęć fakultatywnych NCBR przeznaczy łącznie 5 mln zł, a wartość jednego projektu będzie mogła wynieść maksymalnie 100 tys. zł.

I edycja konkursu o Nagrodę Naukową im. Jana Łukasiewicza

Jan_ŁukasiewiczPolskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki ogłasza I edycję konkursu o Nagrodę Naukową im. Jana Łukasiewicza za wybitną monografię naukową z zakresu logiki, filozofii nauki, zastosowań logiki w podstawach matematyki, informatyce i lingwistyce. Patronem Nagrody jest wybitny polski logik i filozof Jan Łukasiewicz, jeden z twórców Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, autor logiki trójwartościowej i notacji polskiej. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca 2016.