Mateusz Janik – Ontologia polityczna Benedykta Spinozy

Nakładem Wydawnictwa IFiS PAN, w serii Archiwum Warszawskiej Szkoły Historyków Idei, ukazała się książka Mateusza Janika Ontologia polityczna Benedykta Spinozy (Warszawa 2017).

II edycja konkursu o Nagrodę Naukową im. Jana Łukasiewicza

Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki ogłasza II edycję konkursu o Nagrodę Naukową im. Jana Łukasiewicza za wybitną monografię naukową z zakresu logiki, filozofii nauki, zastosowań logiki w podstawach matematyki, informatyce i lingwistyce.

Patronem Nagrody jest wybitny polski logik i filozof Jan Łukasiewicz, jeden z twórców Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, autor logiki trójwartościowej i notacji polskiej.

Ogólne zasady konkursu

Przedmiotem nagrody może być monografia naukowa z dziedzin statutowo wspieranych przez PTLiFN, która została opublikowana nie wcześniej niż w 2016 roku i jest to jej pierwsze wydanie.

Nagrodę stanowią: dyplom (lub medal) oraz nagroda pieniężna w wysokości co najmniej 2000 zł.

Wnioski o Nagrodę mogą zgłaszać rady jednostek naukowych, członkowie PTLiFN oraz autorzy.

Wniosek  o przyznanie Nagrody wraz z wymaganymi załącznikami należy przesłać w wersji papierowej i elektronicznej do 31 sierpnia 2017 roku na adres:

Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki
Nowy Świat 72
00-330 Warszawa
email: ptlifn.sekretarz@gmail.com

Oceny zgłoszonych prac dokonuje Kapituła w składzie:

  • dr hab. Tomasz Bigaj (Uniwersytet Warszawski),
  • prof. dr hab. Adam Grobler (Uniwersytet Opolski),
  • prof. dr hab. Andrzej Indrzejczak  (Uniwersytet Łódzki),
  • prof. dr hab. Roman Murawski (UAM w Poznaniu),
  • prof. dr hab. Damian Niwiński (Uniwersytet Warszawski),
  • prof. dr hab. Jerzy Pogonowski (UAM w Poznaniu),
  • prof. dr hab. Andrzej Wroński (Uniwersytet Jagielloński).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 31 grudnia 2017 roku.

Natasza Szutta – Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?

Nakładem wydawnictwa Academicon ukazała się książka Nataszy Szutty Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? (Lublin 2017).

Cracow Workshops in Analytical Philosophy

Serdecznie zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na Krakowskie Warsztaty z Filozofii Analitycznej (Cracow Workshops in Analytical Philosophy), które odbędą się w dniah 7-9 lipca 2017. Call for papers trwa do końca maja. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji warsztatów są: Christopher Daly (Manchester), Frank Jackson (ANU), Tadeusz Szubka (Szczecin) oraz Esa Diaz-Leon (Barcelona). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej (link).

V Ogólnopolska Konferencja Filozoficzna Episteme

W dniach 27-28 maja 2017 w Lublinie odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Filozoficzna EPISTEME, organizowana przez Fundację na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL. Konferencja została objęta patronatem Wortalu Filozofia.pl.

Konkurs na stanowisko pracownika naukowego typu post-doc

W imieniu Dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk chcielibyśmy poinformować o ogłoszeniu konkursu na stanowisko pracownika naukowego typu post-doc w projekcie Cognitive Science in Search of Unity: Unification and Integration of Interdisciplinary ResearchProjekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Sonata Bis. Liczba wolnych etatów: 2; zatrudnienie: umowa o pracę – pełny etat do 31 marca 2020 r. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj (PDF).

Konferencja: Przemoc w życiu publicznym

Serdecznie zapraszamy na konferencję Przemoc w życiu publicznym: Perspektywa filozoficzna, polityczna i historyczna, która odbędzie się dnia 24 maja 2017 r. w Auditorium Maksimum UKSW (Warszawa, ul. Wóycickiego 1/3). Konferencja objęta jest patronatem naszego Wortalu. Szczegółowe informacje, w tym program, dostępne są tutaj (PDF).

Tajemnica istnienia – 6. spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Poznaniu

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na szóstą debatę Klubu „Filozofuj!”, która odbędzie się w Poznaniu. 27 maja, w sobotę, o godz. 16.00 w Bibliotece Kórnickiej przy Starym Rynku dyskutować będą: dr Tomasz Albiński (UAM) i dr. Bartłomiej Skowron (PW). Debata dotyczyć będzie problematyki istnienia. Dyskutanci zastanawiać będą się nad tym co istnieje, skąd pochodzi i dlaczego istnieje raczej coś niż nic. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj (link).

Negacja (konferencja)

Dnia 19. maja w Krakowie odbędzie się organizowana przez Katedrę Filozofii Logiki, Filozofii Matematyki i Retoryki UPJPII konferencja naukowa „Negacja”. Konferencja dedykowana jest profesorowi Pavelovi Maternie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej (link).

Quo vadis, Metaphysics?

W dniach 26 – 29 września 2017 r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja: Quo Vadis, Metaphysics? Dedicated to Peter van Inwagen to commemorate his 75th birthday. Szczegółowe informacje dostęne są tutaj (PDF). W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Rafał Wonicki – Bezdroża sprawiedliwości. Rozważania o liberalnych teoriach sprawiedliwości ponadnarodowej

Nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się książka Rafała Wonickiego Bezdroża sprawiedliwości. Rozważania o liberalnych teoriach sprawiedliwości ponadnarodowej (Warszawa 2017).

Joanna Malinowska laureatką nagrody „Filozofii w Praktyce”

Nagroda Naukowa czasopisma „Filozofia w Praktyce” została przyznana. Laureatką została Joanna K. Malinowska z UAM w Poznaniu, za artykuł pt. Cultural neuroscience and the category of race: the case of the other-race effect, opublikowany w czasopiśmie „Synthese” (w wolnym dostępie). Skrócona wersja artykułu wkrótce ukaże się w FwP. Autorka twierdzi, że tzw. efekt innej rasy rozumiany jako odrębny, niezależny fenomen nie istnieje, a problemy z rozpoznawaniem i różnicowaniem przedstawicieli innych grup etnicznych są jedynie jednym z wielu różnych przykładów szerszego zjawiska, które nazywa efektem jednorodności nieznanego. 

Nagroda Naukowa FwP jest przyznawana przez Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) i Polskie Towarzystwo Bioetyczne (PTB), a nagrodę w 2017 r. sfinansowano ze środków Fundacji PZU.