Marcin Poręba: Wolność i metafizyka

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Marcina Poręby Wolność i metafizyka. Eseje z filozofii pierwszej (Warszawa 2017). Jest to to zbiór tekstów, które powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Zebrane przez autora prace dotyczą niekiedy dość odległych od siebie zagadnień z zakresu historii filozofii oraz takich dziedzin filozofii jak epistemologia, metafizyka i filozofia umysłu.

Erwin Schrödinger – Przyroda i Grecy. Nauki przyrodnicze i humanistyczne

Nakładem Wydawnictwa IFiS PAN ukazał się polski przekład prac Erwina Schrödingera Przyroda i Grecy. Nauki przyrodnicze i humanistyczne (przeł. Kazimierz Napiórkowski, Warszawa 2017).

Krzysztof Pomian laureatem Nagrody FNP 2017

Prof. dr hab.  Krzysztof Pomian  otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2017 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za pionierskie badania dziejów kolekcjonerstwa oraz wpływu nauki i sztuki na rozwój kultury europejskiej. Prof. Pomian jest dziś jednym z najbardziej znanych na świecie polskich intelektualistów. Jako filozof prof. Pomian skupia się na problemach poznania, jako historyk bada dzieje europejskiej kultury artystycznej i intelektualnej, a jako muzeolog  – historię muzeów i kolekcji. Wszystkie najważniejsze książki i artykuły prof. Pomiana ukazały się w wydawnictwach zachodnich i zostały przetłumaczone na ok. 20 języków.

Power and Creativity

W Krakowie, w dniach 8-11 czerwca 2018 roku odbędzie się międzynarodowa, 50. konferencja Society for Asian and Comparative Philosophy, zatytułowana „Power and Creativity”. Konferencję organizuje Uniwersytet Pedagogiczny. Wykład plenarny wygłosi prof. Graham Parkes (Uniwersytet Wiedeński).

Proponowane prezentacje oraz  abstrakty należy przesyłać elektronicznie do sekretariatu Stowarzyszenia, do pani Marzeny Jakubczak, na adres sacp2018@gmail.com. Elektroniczna rejestracja zgłoszeń jest prowadzona do 31 stycznia 2018. 

Jacques Lacan – Triumf religii i Seminarium I. Pisma techniczne Freuda

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazały się dwie książki Jacquesa Lacana – Seminarium I. Pisma techniczne Freuda (Warszawa 2017, przeł. Jacek Waga) oraz Triumf religii (Warszawa 2017, przeł. Jacek Waga) poprzedzony Mową do katolików. Są to niepublikowane dotąd w Polsce teksty – pierwsze wydane w serii Seminaria, drugie w serii Paradoksy.

CCC Conference

W dniach 16-19 czerwca 2018 w Warszawie odbędzie się druga konferencja z cyklu Context, Cognition and Communication Conference; temat konferencji to Contexts, Concepts, Objects. Zaproszonymi wykładowcami są:

  • Robyn Carston (University College London)
  • Peter Gärdenfors (University of Lund)
  • Michael Glanzberg (Northwestern University)
  • Edward Zalta (Stanford University)

Dnia 20 czerwca odbędą się warsztaty dotyczące koncepcji obiektów abstrakcyjnych, bronionej przez Edwarda Zaltę.

Abstrakty zgłoszeniowe należy przesyłać do 1 lutego 2018.

Marcin Mostowski (1955-2017)

Dnia 28 października 2017 zmarł profesor Marcin Mostowski, logik i charyzmatyczny wykładowca i nauczyciel wielu znanych polskich logików. Zajmował się głównie logiką matematyczną, ze szczególnym uwzględnieniem teorii modeli skończonych, logiczną teorią języka naturalnego i filozofią matematyki.

Uroczystości pogrzebowe Profesora Marcina Mostowskiego rozpoczną się w Domu Pogrzebowym w Żyrardowie przy ul. Waryńskiego 7 w piątek 3 listopada o godz. 14.30, po czym nastąpi odprowadzenie prochów Zmarłego na Cmentarz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie.