Joanna K. Malinowska – Fizykalizm i ewolucjonizm w epistemologii znaturalizowanej

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się książka Joanny K. Malinowskiej Fizykalizm i ewolucjonizm w epistemologii znaturalizowanej (Poznań 2022). Książka jest oferowana w otwartym dostępie.

Saul Kripke – Kłopoty filozoficzne

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się książka Saula Kripkego „Kłopoty filozoficzne” (Warszawa 2023), przeł. Tadeusz Szubka, Paweł Garbacz, Joanna Odrowąż-Sypniewska, Jakub-Rudnicki, w serii Biblioteka Współczesnych Filozofów. Książka Kłopoty filozoficzne jest zbiorem trzynastu artykułów, które powstawały na przestrzeni czterdziestu lat. Niektóre z nich były wcześniej publikowane, a inne nie. Najbardziej znanymi i takimi, które wzbudziły największą dyskusję, są: Identyczność i konieczność (opublikowany po raz pierwszy w roku 1975), Zarys teorii prawdy (1975), Odniesienie mówiącego i odniesienie semantyczne (1977) oraz Zagadka dotycząca przekonań (1979). Po raz pierwszy opublikowane zostały w tym tomie teksty O dwóch paradoksach wiedzyNazwy puste i postaci fikcyjneNozick o wiedzyPierwsza osobaNieograniczona eksportacja i pewne wnioski dla filozofii języka oraz Paradoks czasu i myśli.

Dr Marek Pokropski laureatem nagrody naukowej PAN im. Kotarbińskiego

Dr Marek Pokropski (Uniwersytet Warszawski) otrzymał nagrodę naukową Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie filozofii im. Tadeusza Kotarbińskiego. Został on nagrodzony za książkę Mechanisms and consciousness: integrating phenomenology with cognitive science. Ukazanie się książki wcześniej anonsowaliśmy już na wortalu filozofia.pl.

Nagrody w kilku dziedzinach przyznał na posiedzeniu plenarnym 24 listopada 2022 r. Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN. Książka dr. Pokropskiego została zgłoszona przez Komitet Nauk Filozoficznych PAN. Jak wskazał w uzasadnieniu tej kandydatury wiceprzewodniczący KNF i zarazem przewodniczący Komisji ds. badań w zakresie filozofii i ich upowszechniania KNF prof. Marcin Miłkowski, monografia ta jest „pierwszą na świecie pracą łączącą neomechanistyczne podejście do wyjaśniania zjawisk świadomości z namysłem fenomenologicznym”.

„Wynikiem analiz dr. Pokropskiego jest stwierdzenie, że fenomenologia może dostarczyć istotnych ograniczeń, które powinny być uwzględniane w kauzalnym modelowaniu zjawisk umysłowych, czyli zanalizowanych fenomenologicznie przeżyć świadomych. […] Swoje tezy podbudowuje na gruncie tzw. fenomenologii znaturalizowanej, która odbiega od klasycznej fenomenologii – odróżnianej przez autora bardzo wyraźnie od zwykłej metody introspekcyjnego badania zjawisk umysłowych”  – czytamy w uzasadnieniu. Prof. Miłkowski uznał też, że praca ta „może przyczynić się do uwzględnienia bogatej tradycji fenomenologicznej ze współczesnymi badaniami nad świadomością w neuronauce i psychologii poznawczej”.

Informacje o monografii dostępne są na stronie internetowej wydawcy (Routledge).

Niedawno ukazała się też recenzja nagrodzonej książki na stronie internetowej Notre Dame Philosophical Reviews.

Dr Marek Pokropski jest adiunktem na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Zakładzie Historii Filozofii Nowożytnej. Specjalizuje się w fenomenologii, filozofii umysłu i filozofii kognitywistyki.

Urszula Wybraniec-Skardowska „Logic – Language – Ontology”

Nakładem wydawnictwa Birkhäuser (należącego do koncernu Springer Nature) ukazała się książka Urszuli Wybraniec-Skardowskiej „Logic – Language – Ontology. Selected Works” (Cham 2022).