Dorota Zygmuntowicz – Thrasymach. Intrygi filozoficzne w Politei Platona

Nakładem Wydawnictwa Marek Derewiecki ukazała się książka Doroty Zygmuntowicz Thrasymach. Intrygi filozoficzne w Politei Platona (Kęty 2024). 

Publikacja jest monografią zawierającą również przekład tekstów „Thrasymach z Chalcedonu, testimonia i fragmenty”. Autorka podejmuje szczegółową analizę roli Thrasymacha w jednym z najważniejszych dialogów Platona, odkrywając filozoficzne intrygi zawarte w strukturze „Politei”. 

Ernst Cassirer – Logos, dike, kosmos, eidos i eidolon

Okładka książki Logos, dike, kosmos, eidos i eidolon

Nakładem Wydawnictwa Marek Derewiecki ukazała się książka Ernsta Cassirera „Logos, dike, kosmos, eidos i eidolon” (Kęty 2024). Przekładu i opracowania dokonał Przemysław Parszutowicz.

Publikacja zawiera trzy rozprawy poświęcone myśli starożytnej, w których Cassirer przedstawia nie tylko dzieje filozofii greckiej, ale przede wszystkim ich interpretację jako spójnej, systematycznej całości. Autor skupia się na funkcji kluczowych pojęć filozoficznych, ukazując je jako narzędzia, za pomocą których starożytni myśliciele dążyli do uchwycenia różnorodności otaczającego ich świata.

Polski Kongres Logiki

Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki zaprasza do nadsyłania zgłoszeń referatów na Polski Kongres Logiki, który odbędzie się w dniach 22-26 września 2025 r. na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W czasie Kongresu planowane są sesje plenarne, sekcje oraz następujące warsztaty:

  • 3rd Workshop on Relating Logic (WRL3)
  • 1st Workshop on Mechanisms and Causes (WMaC1)
  • 1st Symposium on the Languages and Logics of Syllogistics (SYLLOS1)
  • 3rd Workshop on Non-Fregean Logics (WNFL3)